اهمیت CRM در کسب و کار

اهمیت CRM

 

اهمیت CRM (مدیریت ارتباط مشتری) در کسب و کار در دهه های اخیر به همه افراد ثابت شده است، طوری که یکی از حیاتی ترین اصولی است که هر کسب و کاری برای افزایش فروش خود باید به آن پایبند باشد. در واقع فلسفه وجودی مدیریت ارتباط مشتری بسیار ساده و قابل فهم است و آن چیزی نیست به جز اینکه در کسب و کار مشتری همیشه در اولویت است.
این موضوع به حدی در کسب و کارها و سازمان ها مورد اهمیت است که سازمان هایی که به دنبال پیشرفت هستند به دنبال یافتن بهترین استراتژی و برنامه ریزی برای بهبود مدیریت ارتباط با مشتریان خود هستند.
مدیریت ارتباط با مشتری در موفقیت کسب و کارها نقش به سزایی دارد و به طور کلی عملکرد سازمان ها را بهبود می ‌بخشد. در این مقاله با اهمیت CRM در کسب و کار آشنا خواهیم شد.

اهمیت CRM در کسب و کار

یک تعریف ساده از CRM وجود دارد که می توان گفت به فرآیند پیگیری و تحلیل کلیه‌ تعاملات بین شرکت و مشتریان موجود و مشتریان بالقوه‌ گفته می ‌شود. نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM software) ابزاری است که تعامل مشتری با شرکت یا سازمان را امن ‌تر و ساده ‌تر می کند و میزان وابستگی مشتری با محصول و یا برند شرکت را اندازه‌ گیری می نماید.
در واقع این نرم افزار با قابلیت خود می تواند سه بخش حیاتی سازمان یعنی فروش، بازاریابی و خدمات به مشتریان را تحت کنترل خود قرار دهد و در فرایندهای کاری در هر 3 بخش سرعت می بخشد و در نهایت با حذف اضافه کاری ها، افزایش فروش و در نهایت موجب افزایش رضایت مندی مشتری و تبدیل آن به مشتری وفادار خواهد شد.
در ادامه موارد اهمیت CRM در کسب و کار را به شما معرفی می کنیم.

استفاده 15 روز رایگان از crm

توسعه کسب و کار شما

علاوه بر اولویت مشتریان، اعتبار کسب و کار شما هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما با کمک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان می توانید با بهترین حالت ممکن برنامه های کوتاه و بلند مدت خود را اجرایی کنید و از تمامی فعالیت هایی که در سازمان انجام می گیرد، گزارش تهیه کنید و بر تمامی رویدادهای سازمان و عملکرد کارکنان اشراف و تمرکز کامل داشته باشید. همین موضوع باعث توسعه کسب و کار شما می شود.

ارائه بانک اطلاعاتی از مشتریان شما

یکی از مهمترین وظایف این نرم افزار ارائه اطلاعات مشتریان و تجمیع و یکپارچه سازی این اطلاعات است. بر اساس این ویژگی شما می توانید علایق، گرایشات و نیازهای مشتریان فعلی خودتان را تجزیه و تحلیل کرده و نیاز مشتریان سابق خود را پیش بینی کنید و البته با این اطلاعات می توانید مشتریان جدید خود را نیز با دیدگاه بهتری جذب و نگهداری نمایید.

توانمند سازی نیروی انسانی

با این نرم افزار کسب و کار شما به سمت مشتری مداری حرکت می کند. اما این موضوع نیاز به آموزش دارد. آموزش مداوم در زمینه ایجاد و نصب فرایندهای CRM برای کارمندان برتر و اعضای تیم ها و پرسنل پشتیبانی ضروری می باشد.

صرفه جویی در زمان

با نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان شما می توانید اطلاعات مختلفی که در نرم افزارهای مختلف ذخیره سازی کرده اید را در این نرم افزار جمع آوری و یکپارچه سازی نمایید. با این کار دیگر نیازی نیست برای اطلاعات موردنیاز خود به نرم افزارهای مختلف رجوع کنید. در نتیجه شما در زمان خود صرفه جویی و اطلاعات را به بهترین نحو ممکن مدیریت کرده اید.

ارائه خدمات بهتر

باید بدانید که شما با نرم افزار CRM با استفاده از اطلاعاتی که این نرم افزار در اختیار شما قرار می دهد به دنبال محصول برای مشتری خود باشید نه بالعکس آن. این نرم افزار این امکان را می دهد که بر اساس قیمت، نوع محصول، موقعیت جغرافیایی و … بتوانید اطلاعات مشتریان را ثبت و طبقه بندی کنید و با استفاده از این اطلاعات محصولی درخور سلایق و نیازهای مشتریان خود تولید و ارائه کنید.

ایجاد رابطه صمیمانه با مشتریان خود

استفاده 15 روز رایگان از crm

همان طور که در این مقاله بارها به آن اشاره کردیم هدف اصلی این نرم افزار مشتری مداری و ارتباط صمیمانه با آن ها است. با نرم افزار CRM شما می توانید اطلاعات دقیق مشتریان و رفتار هر یک از آن ها را ذخیره کنید و امکان بازاریابی هدفمند، توسعه محصول و انجام فعالیت‌ های فروش را برای مجموعه شما فراهم می‌ آورد. همچنین این نرم افزار می‌ تواند دیدگاهی کلی از همه‌ تعاملات شخصی شما با مشتری ایجاد کند که برای ارتباط مستمر با آن بسیار ارزشمند است.

یک توصیه برای مدیران کسب و کار و سازمان ها که قصد خرید این نرم افزار را دارند این است که CRM دارای کلمات کلیدی و اصطلاحات فنی و تخصصی زیادی است. قبل از خرید نیاز است که به اندازه کافی درباره ی نرم افزار اطلاعات داشته باشید. در این صورت شما می توانید از فروشنده بخواهید کاربردها و ویژگی های این نرم افزار را به صورت ساده برایتان توضیح دهد. در صورت ارائه توضیحات قانع کننده شما می توانید از او خرید کنید. در واقع هیچکس بهتر از شما به کسب ‌و کارتان واقف نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.