به چه دلایلی مشتری از خرید از فروشگاه اینترنتی منصرف می شود؟

از فروشگاه اینترنتی

 

از گذشته تا به امروز صاحبان مشاغل و کسب و کارها همواره در جهت افزایش فروش خود در تلاش بوده اند و جهت جذب مشتری به دنبال راه های موثری هستند. و اما در عصر جدید با توجه به پیشرفت تکنولوژی، نوع مشاغل به مشاغل آنلاین تبدیل شده اند و همچنین برندهای بزرگی در این عرصه در حال رقابت هستند.
در این میان صاحبان کسب و کارهای اینترنتی مشغول رقابت برای فروش بیشتر و بهبود راه های جذب مشتری هستند.
در این نوشته سعی داریم دلایلی که مشتری از خرید از فروشگاه اینترنتی منصرف می شود را شرح دهیم.

به چه دلایلی مشتری از خرید از فروشگاه اینترنتی منصرف می شود؟

در گذشته صاحبان مشاغل برای جذب مشتری و تشویق آن ها به ویترین فروشگاه های خود می رسیدند. اما امروزه با کمی تغییر همین روش برای فروشگاه های اینترنتی هم قابل استفاده است به این صورت که شما با ارتباط موثر با مشتری و راه هکارهای سازنده سعی در ترغیب آن ها به خرید از فروشگاه خود دارید.
طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است به چند دلیل مشتری از خرید از فروشگاه اینترنتی شما منصرف می شود.

  • 68 درصد از مشتریان به علت عدم ارتباط درست از سوی فروشگاه ها از خرید منصرف می شوند و از نوع ارتباط آن ها ناراضی هستند که بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
  • 14 درصد از آمار اختصاص به این دارد که مشتری از خدمات یا محصولی که ارائه می دهید ناراضی هستند.
  • 9 درصد به دلیل جذب کاربر به سایت های رقیب و خدماتی است که آن ها ارائه می دهند.

 

راهکارهای کلیدی جهت جذب و ارتباط با مشتری

صاحبان کسب و کارهای اینترنتی برای کاهش آماری که در بالا به آن ها اشاره کردیم باید ارتباط با مشتری خود را با توجه به راه حل هایی موجود تقویت کنند و در جهت جذب مشتری و افزایش فروش فروشگاه خود اقدام نمایند.
در ادامه به معرفی چند روش جهب بهبود ارتباط با مشتری می پردازیم.

متقاعد کردن مشتریان

یکی ازراه کارهای کارآمد و مهم در جذب مشتری این است که مشتریان خود را متقاعد کنید که برای آن ها نسبت به سایر رقبای خودتان اهمیت بیشتری قائل هستید. شما با انجام پاره ای اقدامات که در نوشته های قبلی به آن ها اشاره کردیم می توانید این حس را به مشتری خود القا کنید.
در واقع باید توجه داشته باشید که ابتدا مشتریان خود را از دست ندهید و سپس با راه های هزینه بر در پی برگرداندن آن ها باشید.

ایجاد یک برند واحد

این یک حقیقت محض است که در ارتباط با مشتری اگر از نام های متفاوت برای ایجاد ارتباط استفاده نمایید،  این ‌گونه به نظر می ‌رسد که کسب و کار شما دارای هویتی مشخص و ثابت نیست و موجب عدم اعتماد و نارضایتی مشتری از شما می شود. با داشتن یک برند تجاری واحد هر شرکت رقیب دیگر نمی تواند که محصولات و یا خدماتی مشابه شرکت شما را به مشتری بفروشد.

دنبال کردن مشتریان در شبکه های اجتماعی

یکی از راه های موثر در ارتباط با مشتری، شبکه های اجتماعی هستند. از آنجایی که همه افراد در شبکه های اجتماعی فعال هستند شما می توانید با ایجاد یک پروفایل در این‌ شبکه‌ ها و با به اشتراک‌ گذاری محتوای جذاب و ارزشمند در ارتباط با کسب و کاری که دارید می‌توانید به صورت مرتب ارتباط خود را با مشتری حفظ کنید.
شما باید سعی کنید با مشتریانی که کامنت می ‌گذارند و نظراتشان را زیر محصول فروشگاه شما می‌ نویسند ارتباط برقرا کنید و با پاسخ گویی و تشکر از ابراز نظراتشان پل ارتباطی قوی با مشتریان داشته باشید.

جمع آوری اطلاعات مشتریان خود

یکی از راه های مشتری مداری در کسب و کارآنلاین، جمع آوری اطلاعات مشتریان در حجم زیاد است. در واقع شما با داشتن اطلاعات ارزشمند از مشتریان خود می توانید در دنیای پررقابت فروش و بازاریابی امروز حرفی برای گفتن داشته باشید. اطلاعات کافی از نیاز مشتریان می تواند شما را در ارائه خدمات بهتر به آن ها کمک نماید.

ارزیابی نظرات بازدیدکنندگان از فروشگاه ها خود

شما با ارزیابی نظرات بازدیدکنندگان فروشگاه اینترنتی خود می توانید به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنید یعنی می توانید تشخیص دهید که یک مشتری تا چه اندازه راضی است و آیا او از مشتریان وفادار شما هست یا نه؟
رایج ترین روش ارزیابی نظرات مشتریان، مدل شاخص رضایت مشتری آمریکا (ACSI) است که بر اساس این شاخص و برای حصول نتایج ارزشمند، فاکتورهایی که در زیربه آن ها اشاره می کنیم اهمیت دارند:

  1. مقایسه‌ ی محصول یا خدمات با آنچه ایده ‌آل است.
  2. احتمال خرید دوباره از فروشگاه شما
  3. میزان قابلیت اطمینان محصولات یا خدمات
  4. کیفیت با توجه به قیمت
  5. قیمت با توجه به کیفیت
    شما می توانید با پیوند دادن این ارزشیابی ‌ها با هر مشتری و اولویت‌های فردی آن ها، متوجه این امر مهم شوید که منابع خود را در جای درست خود به کار گیرید و به این وسیله به موفقیت‌ های بزرگ در امر فروش و جذب مشتری دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.