آشنایی با بخش برگه‌ها

تا این بخش از سری آموزش‌های مقدماتی وردپرس با بخش نوشته‌ها و بخش رسانه‌ها آشنا شدید. 

زمانی که شما می‌خواهید صفحات وب‌سایت خود را طراحی کنید، باید از بخش برگه‌ها، یک صفحه جدید بسازید. بخش برگه‌ها در وردپرس برای طراحی صفحات استاتیک می‌باشد. قبل از عرضه نسخه جدید گوتنبرگ طراحی صفحات وردپرس بسیار ساده بود و پیش‌فرض صفحه اصلی وردپرس نمایش آخرین نوشته‌های وردپرس بود اما با توسعه افزونه‌های صفحه ساز و ویرایشگر گوتنبرگ شما می‌توانید به سادگی صفحات زیبایی را در سایت خود ایجاد کنید. 

در این بخش از آموزش ما ابزارهای بیشتری از گوتنبرگ را آموزش می‌دهیم تا با استفاده از آن شما بتوانید به راحتی یک صفحه زیبا طراحی کنید. 

به بخش برگه‌ها و افزودن برگه جدید بروید. همانطور که می‌بینید ظاهر صفحه مشابه با بخش افزودن نوشته است. 

برای عنوان بنویسید صفحه اصلی یا نام وب سایت خود را می‌توانید در این بخش وارد نمایید. به عنوان مثال “مدیران آی تی وب سایت آموزش‌های کاربردی”.

حالا بر روی دکمه “تغییر وضعیت درج کننده بلوک” در گوشه سمت راست صفحه خود کلیک نمایید. 

اسکرول کنید تا به بخش رسانه برسید و بر روی پوشش کلیک کنید.

در کادری که باز می‌شود می‌توانید یک رنگ به زمینه بدهید یا یک تصویر را انتخاب کنید. اگر تصویری را پیش از این بارگذاری کردید بر روی کتابخانه پرونده های چندرسانه‌ای کلیک کنید. یا بر روی بارگذاری کلیک کنید و یک تصویر جدید را بارگذاری نمایید.

بعد از بارگذاری تصویر، بر روی تصویر کلیک کنید و بر روی آیکن چینش کلیک نمایید.

از منویی که باز می‌شود بر روی “عرض کامل” کلیک نمایید. بر روی تصویر بخشی که نوشته شده “نوشتن عنوان” هم می توانید یک متن را وارد نمایید. در صورتی که می‌خواهید این تصویر به صورت تمام عرض، تمام ارتفاع در صفحه نمایش داده شود. بر روی آیکن “تغییر تمام ارتفاع” کلیک نمایید. 

 

بر روی آیکن تغییر وضعیت درج کننده بلوک ( گوشه سمت راست بالا) کلیک نمایید تا جعبه ابزار گوتنبرگ باز شود. 

اسکرول کنید تا به بخش طراحی را ببینید. بر روی ابزار ستون کلیک نمایید.

در این کادر به راحتی می‌توانید یک ردیف با یک ستون یا ستون‌های مختلف در صفحه درج کنید. برای ادامه کار هر کدام را که دوست دارید می‌توانید انتخاب کنید. ما از این بخش گزینه سه ستونه با اندازه مساوی 33% را انتخاب می‌کنیم. هر کدام از ستون‌ها که عددی زیر آنها درج شده است به معنای درصد پرکردن صفحه با آن ستون می‌باشد. به عنوان مثال، 33/66 به این معناست که یک ستون با عرض 33 و یک ستون با عرض 66 درصد در صفحه درج می‌کند.

در کادری که باز می‌شود شما می‌توان تنظیمات هر کدام از ستون‌ها را انجام دهید. 

برای تغییر چیدمان کلی ستون‌ها بر روی دکمه ستون‌ها (کادر قرمز رنگ تصویر) کلیک نمایید.

با استفاده از دکمه های بالا و پایین می‌توانید ستون‌ها را به یک سکشن بالاتر یا پایین‌تر انتقال دهید. 

با استفاده از دکمه چینش می‌توانید ستون را به صورت تمام عرض، یا عرض گسترده و یا حالت پیش فرض تبدیل کنید.

با استفاده از دکمه چینش عمودی می توانید مشخص کنید که محتوای درون ستون‌ها در کجای ستون نمایش داده شود. بالا، میان، پایین ستون. 

در این بخش ستون را بر روی حالت عرض گسترده قرار می‌دهیم. 

حالا بر روی ستون اول کلیک نمایید تا فعال شود و سپس بر روی دکمه افزودن بلوک (+) کلیک نمایید. از کادر ابزارهای سریع می‌توانید ابزار مورد نظر خود را انتخاب نمایید یا بر روی مرور همه کلیک نمایید تا بخش ابزارها باز شود. در این بخش ما یک تصویر را انتخاب می‌کنیم.

حالا در ادامه بر روی + گوشه چپ کلیک نمایید تا جعبه ابزار باز شود، در کادر جستجو کلمه تیتر را تایپ کنید و ابزار تیتر را انتخاب نمایید و یک تیتر دلخواه وارد نمایید.

طراحی صفحه با استفاده از گوتنبرگبعد از افزودن تیتر، نوار تنظیمات مربوط به تیتر باز می‌شود. 

با کلیک بر روی تغییر سطح تیتر (کادر آبی) شما می توانید نوع تیتر را تغییر دهید.

با کلیک بر روی دکمه چینش می‌توانید مشخص کنید که متن در چه جهتی( چپ، راست، مرکز) نمایش داده شود. 

با کلیک بر روی دکمه B  و /  می‌توانید متن را به صورت توپر و مورب نمایش دهید.

با کلیک بر روی دکمه پیوند می‌توانید تیتر را به یک آدرس داخل سایت خود یا یک آدرس خارجی دیگر متصل کنید.

برای دو ستون دیگر هم مشابه با همین ستون تصویر و تیتری اضافه نمایید. 

 

 

 

خروجی شما باید مشابه با تصویر زیر باشد.

حالا در ادامه بر روی + کلیک کنید و ابزار پوشش را انتخاب نمایید. در این بخش می‌خواهیم از یک رنگ تک برای زمینه استفاده کنیم. پس رنگ دلخواه را انتخاب نمایید و ردیف جدید را به صورت تمام عرض تبدیل کنید.

سپس با کلیک مجدد بر روی + کلیک و ستون‌ها را انتخاب کنید و سپس به صورت دو ستون تبدیل کنید. ما طرح زیر را برای این ردیف انتخاب کردیم.

خب تا اینجا توانستیم با همدیگر با بعضی  از ابزارهای گوتنبرگ چند بخش برای صفحه اصلی ایجاد کنیم. شما می‌توانید بقیه ابزارهای موجود در گوتنبرگ را بررسی و آنچه را که می‌خواهید به صفحه خود اضافه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *