امروزه با روند افزایش جمعیت و بالطبع افزایش نیازهای افراد، نیاز به بازارهای متنوع فروش محصولات و همچنین شرکت های ارائه دهنده اینگونه خدمات بیش از پیش احساس می شود. در واقع ارائه محصولات و خدمات از تولید و ارسال آن و رساندن آن به دست مشتری از ارکان مهم در شرکت های ارائه دهنده خدمات است.
با رشد فروشگاه های اینترنتی و افزایش فروش اینترنتی و همچنین تغییر در نوع درخواست و خرید افراد همواره چالش های زیادی پیش روی صاحبان کسب و کارهای آنلاین قرار گرفته است. و همواره نارضایتی مشتریان از تجربه خرید آنلاین وجود داشته است که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.
این نارضایتی ها می تواند از نحوه ثبت سفارش کالا گرفته تا کیفیت محصول و نحوه ی ارسال آن باشد. در این میان گزینه نحوه ارسال کالا از میان سایر فاکتورها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا چگونگی ارسال کالا و رساندن آن به دست خریدار همواره موجب رضایت مشتری می شود و خلل در این پروسه بیشتر از سایر خطاها به چشم می آید و باعث سلب اعتماد خریدار می شود.

پروسه ارسال کالا

ارسال کالا شامل تمامی موارد و مراحل ارسال محصولات از نحوه ی توضیح گزینه های موجود برای ارسال کالا در وب سایت تا تحویل کالا به مشتری می شود.
لازم به ذکر است که پروسه ارسال کالا در فروشگاه های اینترنتی متفاوت و در اکثر مواقع منحصر به فرد است. یعنی هر فروشگاه اینترنتی از الگوی خاص خود جهت ارسال کالا استفاده می نماید.

چگونه ارسال کالا باعث افزایش فروش اینترنتی می شود؟

همان طور که در ابتدای نوشته گفتیم خلل در ارسال کالا از اولین دلایل برای عدم خرید آنلاین افراد است. از این رو سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توانیم مانع از انجام این مورد شویم؟
در واقع برای جلوگیری از این کارفروشگاه های اینترنتی باید روش ها و گزینه های متفاوتی برای ارسال کالا به مشتریان خود پیشنهاد دهند. مهمترین کاری که در وهله اول باید انجام شود برقراری ارتباط قوی با مشتریان است.
چرا که با ارتباط مستمر با مشتریان فروشگاه ها از نقاط ضعف خود مطلع می شوند و هر چه سریعتر در جهت رفع آن و ارائه هر چه بهتر خدمات به مشتریان تلاش می کنند.

ارسال کالا یکی از قسمت های هر فروشگاه اینترنتی است که با کمی خلاقیت و بررسی رقبای خود، این دست از فروشگاه ها می تواند به سرعت بهبود و ارتقا یابند.
هر فروشگاه باید سیستم ارسال کالای خود را انتخاب کند و در گام بعدی این سیستم را به صورت شفاف در سایت خود پیاده کند. اساس سیستم ارسال کالا باید به صورت زیر در سایت لحاظ شود:

  1. در هر صفحه از سایت خود در قسمت عنوان متن و لینکی به صفحه ی روش‌های تحویل کالا ثبت نمایید. (قیمت ها را پنهان نکنید.)
  2. در صفحه ی محصولات اطلاعات دقیقی از جمله موجودی کالا، زمان ارسال آن و هزینه‌های ارسال کالا باید موجود باشد.
  3. پروسه ارسال کالا باید به صورت شفاف و دقیق در صفحه‌ی  پرداخت و همچنین سبد خرید مشتری ثبت شده باشد.

در این بین برخی از فروشگاه های بزرگ ارائه تخفیف در ارسال کالا یا ارسال رایگان را جهت جذب مشتری و افزایش فروش در بازه زمانی محدود در دستور کار خود قرار می دهند. در واقع با این کار مشتریان را به خرید ترغیب می کنند.

چگونه ارسال کالا در فروشگاه های اینترنتی می تواند موجب افزایش مشتریان وفادار شود؟

سیاست فروشگا های اینترنتی این است که مشتریان را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. یعنی مشتریان خرید های خود را از فروشگاه ما تکرار کنند. در این بین پروسه ارسال کالا نقش بسیار مهمی را در نرخ تبدیل ایفا می کند.
نرخ تبدیل به هر اقدامی که بازدید ‌کننده سایت را به مشتری تبدیل کند، گفته می شود وهر چه نرخ تبدیل رشد داشته باشد به معنای موفقیت سایت شما می ‌باشد.
همیشه اولین سفارش به معنای محک زدن سایت اینترنتی شما محسوب می شود. پس فروشگاه های اینترنتی برای جلب رضایت و وفاداری مشتری می بایست کاملا برنامه ریزی شده و دقیق رفتار نمایند. یعنی تحویل کالا باید در زمان و مکان مشخص شده از جانب مشتری انجام شود. و از همه مهم تر کیفیت محصول دقیقا مطابق با توضیحاتی که به مشتری داده اید باشد.

برای افزایش نرخ تبدیل خلاقیت های زیادی توسط شرکت های پیشرو و خلاق انجام گرفته است که در زیر به معرفی آن ها می پردازیم.

  • ارسال یک کاتالوگ از محصولات فروشگاه به همراه سفارش مشتری
  • ارسال یک لیست از محصولات محبوب و پرفروش فروشگاه
  • ارسال پیشنهاداتی مثل ارسال رایگان و یا ارائه ی کد تخفیف در خرید بعدی
  • ارسال بسته ی ارسالی را با چاپ و یا طرح برجسته ی لوگو یا نام تجاری فروشگاه خود
  • ارسال یک هدیه به همراه سفارش مشتری
  • ارسال یک دست نوشته و یا یادداشتی برای قدردانی از خرید مشتری

علاوه بر مواردی که در بالا اشاره کردیم، ایده های جذاب و خلاقانه بی شماری موجود است که شما می توانید جهت افزایش فروش فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *