همانطور که در ۲ مقاله قبلی به راه حل های تضمینی افزایش فروش در کسب و کار اشاره کردیم، در این نوشته سعی داریم سایر راه حل های افزایش فروش را ارائه دهیم.
این نوشته آخرین مقاله از راه حل های تضمینی و کاربردی افزایش فروش است.

همان طور که در جریان هستید بسیاری از مدیرعامل های شرکت های مختلف به خصوص در ایران مشکل فروش دارند و همواره به دنبال افزایش فروش هستند اما آن ها دقیقا نمی دانند که باید چه کارهایی را در پیش بگیرند. و تنها راهکار ایده آل جهت خارج شدن از این وضعیت اتکا به موضوع فروش و بازاریابی است.

۳ قدم نهایی افزایش تضمینی فروش

در مقالات قبلی ۶ قدم جهت افزایش فروش بیان کردیم و در ادامه به توضیح ۳ قدم نهایی می پردازیم.

قدم هفتم: حفره ها را پر کنید.

منظور از حفره ها، حفره های امنیتی در کسب و کار است که باعث از دست رفتن سرمایه و فرصت ها می شود. در واقع جهت جلوگیری از این اتفاق، باید از بودجه بازاریابی ماهانه و تاکید در خرج کردن آن به مدت یک ماه استفاده کنید که این حفره ها پر شوند تا فرصت ها و ثروت ها از دست نروند.
شما باید همیشه وقت بگذارید و حفره های کسب و کارتان را پیدا کنید و به کمک بودجه هایی که تعیین کردید؛ نقاط ضعف کسب و کارتان را برطرف کنید.
تنها راه این است که راه های مختلف را تست کنید و نتایج رو بسنجید و از بین راه های مختلفی که بیشترین بازدهی را دارند چند مورد را انتخاب کنید و در ماه های بعدی تکرار کنید.

قدم هشتم: بازاریابی، کلید افزایش فروش شما است.

همانطور که قبلا اشاره کردیم بازاریابی، یکی از کارها و وظایف اصلی مدیر است که جهت حل مشکل فروش ابتدا باید مشکل بازاریابی را حل شود.
بازاریابی از ۳ بخش اساسی پیام، رسانه و مخاطب تشکیل شده است. در بازاریابی باید پیام مناسب، از طریق رسانه مناسب، به دست مخاطب مناسب برسد. در نتیجه پیام می بایست شفاف و بدون ابهام باشد و در سریع ترین
زمان ممکن بتواند سودی که به مشتری خواهد رسید را بیان کند.
پیامی که شما برای انتقال به مخاطب در نظر می گیرید باید حاوی چند نکته اصلی و اساسی باشد: اثبات ادعا، ارائه ضمانت به مشتری و نظرات مشتریانی که قبلا خرید کرده اند.
عامل مهم بعدی رسانه مناسب جهت انتقال پیام است. از جمله رسانه های مناسب می توان به تلویزیون، رادیو، فکس، ایمیل، نامه، تراکت، بروشور، کارت ویزیت، سیدی، شبکه های اجتماعی و … اشاره کرد.
عامل انتهایی در بازاریابی مخاطب است. باید به وضوح مخاطب و بازار هدف را شناسایی کنید. شما می بایست قسمتی از بازار را برای خودتان انتخاب کنید و ویژگی های مخاطب خاص خودتان را بشناسید و بسته به عادت ها، رفتارها و سبک زندگی مخاطب، پیام بازاریابی خود را طراحی کنید.

قدم نهم: شروع به افزایش فروش کنید.

در نوشته های قبلی و قسمت های بالا به شرح سنگ بنای اولیه بازاریابی در کسب و کار پرداختیم. و متوجه شدیم اگر در افزایش فروش مشکل داریم باید مشکل بازاریابی را حل کنیم.
در قدم نهایی چند ایده کاربردی که تست شده اند و نتایج درخشانی هم داشته اند برای شما ارائه می دهیم:

  • یک دفتر به نام دفتر ایده های بازاریابی تهیه کنید. اگر هر ماه فقط یک ایده را انجام دهید بعد از یک سال مشهور می شوید و فروش شما بیشتر خواهد شد و رقبای خودتان را پشت سر میگذارید.
  • برای علاقه مندان و مشتریان کسب و کارتان، سمینار و کارگاه های کوتاه مدت برگزار کنید؛ تا از نزدیک کیفیت محصول و خدمات شرکت شما را ببینند.
  • باید به مشتریان، اطلاعات کافی بدهید؛ که در واقع بخش عمده فروش شما، دادن اطلاعات مناسب به علاقه مندان است.
  • یکی از ارزان ترین روش ها برای تبلیغ کسب و کار و پیدا کردن مشتریان جدید قرار دادن تبلیغات در محل کسب و کارهای دیگر است.
  • به وضوح از مشتریان خود بخواهید که شما را به اطرافیان خود معرفی کنند.
  • فهرست مشتری ها و اطلاعات تماس آن ها را همیشه نگه دارید و به آن اضافه کنید.
  • بهترین زمان برای فروش بیشتر، زمانی است که مشتری به شما اعتماد کرده و در حال خرید است و شما می توانید با پیشنهادات خوب باعث فروش بیشتر شوید.
  • خیلی از کالاها و خدمات نیاز به پشتیبانی دارند که شما باید ماهانه این کار را برای مشتریان خود انجام دهید.
  • سعی کنید در فضای اینترنت، حضور پر رنگی داشته باشید و علاقه مندان را با کسب و کار خود آشنا کنید.
  • اگر محصولات گران دارید که مشتریان کمی حاضر به خرید آن ها هستند، شما می توانید یک محصول ارزان تر با امکانات کمتر به مشتریان خود ارائه دهید.

لطفا مطالبی را که طی ۳ مقاله که از کتاب افزایش تضمینی فروش نوشته رامین فریور برداشت شده است که به شما ارائه دادیم را چندین بار مطالعه کنید تا ساختار کلی جهت افزایش فروش در ذهن شما نهادینه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *