اینفلوئنسر مارکتینگ و اهمیت آن در کسب‌و‌کارهای اینترنتی

اینفلوئنسر مارکتینگ

از سال‌ های پیش یکی از روش‌های بازاریابی، اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار (Influence marketing) است که با انتخاب افراد مشهور و مطرح در یک حوزه‌ی فعالیتی مانند بازیگران، فوتبالیست‌ ها، خوانندگان، هنرمندان، سلبریتی‌‏ها، چهره‌های محبوب کشوری و ورزشکاران و… برای انتقال پیام یک برند تجاری به مشتریان و مخاطبین و همچنین افزایش فروش و توسعه برند به صورت غیرمستقیم استفاده می ‌شود.
این نوع روش از بازاریابی، روشی نوین و بسیار موثر در تبلیغات دیجیتال است که بر اساس تحقیقات، کاربران شبکه‌های اجتماعی در صورت مواجه شدن با محتوای تبلیغاتی تأثیرگذار، پنج برابر بیشتر نسبت به خرید محصول یا خدمات تبلیغ ‌شده تمایل نشان می دهند.
در این مقاله مفاهیمی همچون اینفلوئنسر مارکتینگ و اهمیت آن در کسب‌و‌کارهای اینترنتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار (Influence marketing) به افراد تاثیرگذار یا مشهوری گفته می‌شود که مخاطبان بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دارند و مخاطبان آن ها را مدام دنبال می‌کنند و از نظراتشان تاثیر می‌گیرند.
در یک مفهوم کلی به چهره‌های شاخص،‌ معروف و تاثیرگذار در جامعه نظیر فوتبالیست‌ ها، خوانندگان، بازیگران، هنرمندان، سلبریتی‌‏ها و … اینفلوئنسر می‌گویند. در اصل واژه‌ی اینفلوئنسر (Influencer) به معنای تاثیرگذار است.
در حقیقت به فرآیند جلب اعتماد فالوورهای یک influencer و تبدیل به مشتری یک برند از طریق نظرها و تولید محتوای او، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند.

انواع اینفلوئنسر

اینفلوئنسرها در حالت کلی در سه دسته تقسیم بندی می شوند که به ترتیب ذیل است:

دسته اول: متخصصانی که به واسطه تخصص خود در یک حوزه تاثیر گذار هستند. مانند اساتید موفقیت، بازاریابی، برندینگ، پزشکان، مهندسین و حتی سرآشپزها و آرایشگران فشن.

دسته دوم: افرادی که به واسطه سبک زندگی جذاب و ایده‌آ‌ل‌شان بر روی برخی از فالوورها تاثیرگذار هستند. مانند عکاسان مدرن و دیجیتالی، هنرهای تجسمی، کودکانی که جلوه خاصی دارند، افرادی که اهل سفر و ماجراجویی هستند، سلبریتی‌ها، شاخ‌های اینستاگرام و مجازی.

دسته سوم: افرادی که به واسطه شهرت و معروفیت باعث می‌شود که افراد سبک زندگی آنان را دوست داشته باشند. مانند ورزشکاران، بازیگران، خواننده‌ها.

اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب‌و‌کارهای اینترنتی

همان طور که می دانید همکاری ما بین کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اینفلوئنسرها، با هدف آگاه‌سازی مخاطبان از یک برند تجاری، معرفی محصول یا سرویس جدید، وفادارسازی مشتریان انجام می‌گیرد که پیامی جذاب و تاثیرگذار تدوین و تهیه می‌شود تا از طریق پیج شخصی این افراد صاحب سبک زندگی خاص در معرض دید فالوورهای وی قرار ‌گیرد.
بسیاری از کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی به اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ در کسب‌و‌کارهای اینترنتی پی برده اند و از آن برای اعتمادسازی مخاطبان و مشتریان خود استفاده کرده اند.
به عنوان مثال وقتی یک بلاگر کانادایی محصولی را معرفی می‌کند، تأثیرش به مراتب از تبلیغات به شکل سنتی بسیار بیشتر است.
سوالی که ممکن است برای بسیاری از مدیران کسب و کار پیش بیاید این است که آیا اینفلوئنسر مارکتینگ ارزش صرف هزینه و زمان برای یک کسب و کار اینترنتی را دارد؟
در پاسخ باید بگوییم که مطمئنا ارزشش را دارد. اما باید از زوایای مختلف اینفلوئنسر مارکتینگ را بررسی نمایید که اگر با شناخت و آگاهی کافی توسط اینفلوئنسر اجرایی شود، یکی از مهم‌ترین روش‌های رشد کسب و کارتان خواهد بود.
بعد از اینکه تولید محتوای مناسب در جهت استفاده از محصول و خدمات را تهیه کردید، اینفلوئنسر آن را به فالوورهای وفادار خود به روش‌ های مختلف توصیه و پیشنهاد می‌کند. در نتیجه فالورها در مکالمات مرتبط با محصول و خدمات یک برند مشارکت می‌ کنند و این باعث افزایش تعداد طرفدارانتان خواهد شد.
بنابراین باید توجه داشته باشید که شناسایی و جذب اینفلوئنسر در زمان درست و البته به موقع برای این نوع بازاریابی قبل از رقبا بسیار مهم است زیرا باعث افزایش مخاطبان شما خواهد شد که به واسطه این بازاریابی غیرمستقیم، شما می‌توانید این طرفدارها را به مشتریان وفادار کسب و کار خود تبدیل نمایید.

حقیقتی که بسیار مهم است این است که زمانی که پای خرید یک محصول جدید در میان باشد، معمولا افراد یک ترس خاصی نسبت به از دست دادن پول دارند.‌ بنابراین اینفلوئنسر در حقیقت به واسطه یک ارتباط بلند مدت با افراد در این نوع بازاریابی یک برند را به مشتری ‌های هدف پیوند می‌دهد.
زمانی که اینفلوئنسر برای یک برند تبلیغی انجام می دهد، نه تنها مخاطبان خود را نسبت به برند علاقه ‌مند می کند، بلکه شبکه آن مخاطبان را نیز تحت تأثیر قرار می ‌دهد.
وفاداری مخاطبان به اینفلوئنسر باعث افزایش تعداد فالوورهای شبکه‌های اجتماعی، حجم ترافیک سایت و همچنین افزایش فروش محصول و خدمات شما در آن حوزه می ‌شود.

در آخر باید بگوییم که در کنار سایر روش ‌های بازاریابی اینترنتی می‌توانید از قدرت و نفوذ اینفلوئنسرها در میان طرفداران خود جهت جذب مشتری برای کسب و کار اینترنتی خود استفاده نمایید. مشتریان به واسطه دسترسی سریع‌تر به اطلاعات روز در هر زمینه کاری خودکفا هستند، خودشان می‌خواهند که در مورد ترجیح یک برند تحقیق نمایند یا به توصیه‌های اینفلوئنسر که مورد اعتمادشان است توجه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *