بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال

همه ی ما هر روز واژه دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال را از کانال های مختلف به وفور می شنویم و قطعا برای ما پیش آمده است که برای یک بار هم شده این سوال را از خود پرسیده باشیم که دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) چیست و چرا اهمیت دارد؟
در جواب این سوال باید بگوییم که با افزایش آمار استفاده مرتب از اینترنت به خصوص توسط بزرگسالان، این بدان معناست که رفتار خرید مشتریان تغییر کرده است و در دنیای امروز شما باید در جایی که مخاطبان زمان زیادی در آن صرف می‌کنند (یعنی اینترنت) به سراغ آن‌ها بروید.
در واقع دیجیتال مارکتینگ به هر شکلی از بازاریابی اشاره دارد که در فضا و بستر اینترنت انجام می‌شود.
در این مقاله به زبان ساده و روان به این سوال که بازاریابی دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد پاسخ می دهیم.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتر معروف نیل پتل (Neil Patel) به سوال بازاریابی دیجیتال چیست این­گونه پاسخ می­‌دهد:

بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) به هرگونه‌­ای از بازاریابی محصولات و خدمات می­‌گویند که از طریق دستگاه‌­های الکترونیکی و یا بستر اینترنت انجام می‌­شود، گفته می شود.

همان طور که در تعریف بالا اشاره کردیم، بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) شامل تمامی فعالیت ‌های بازاریابی‌ای می‌شود که از دستگاه‌های الکترونیک و یا بستر اینترنت استفاده می‌کنند. در این سبک از بازاریابی، کسب‌وکارها از کانال‌های دیجیتال نظیر موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دیگر برای برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و آینده خود استفاده می‌کنند.
اما باید بگوییم که در دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال مطرح است، نه فقط اپلیکیشن‌­ها و موتورهای جستجو و … در نتیجه دیجیتال مارکتینگ می‌­تواند همزمان هم آنلاین باشد و یا آفلاین.
البته در بازاریابی آفلاین همواره نکات منفی وجود دارد که در بازاریابی آنلاین این نکات به چشم نمی‌خورد. مثلا در نوع آفلاین سخت بودن سنجش و ارزیابی بازدهی تبلیغات است ولی در نوع آنلاین بسیار دقیق قابل هدف­‌گیری و قابل سنجش است.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ)

دیجیتال مارکتینگ در دو بخش آفلاین و آنلاین ابزارهای مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها با توجه به شرایط و نیاز استفاده می‌گردند.

 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات دیجیتال
 • بازاریابی سیستم همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 • مدیریت روابط عمومی آنلاین
 • بازاریابی درونگرا
 • تبلیغات و محتوای اسپانسری
 • آنالیز و تحلیل داده
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی
 • چت آنلاین

در مقاله بعدی به معرفی و توضیح کامل ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

اهمیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ

برای پاسخ به سوال اهمیت بازاریابی دیجیتال باید به نکات زیر توجه نمایید. زیرا چند مورد از مزایای قابل توجه بازاریابی دیجیتال در کسب‌و‌کار هستند.

 • باعث افزایش فروش و در نهایت افزایش درآمد می‌شود.
 • به ایجاد رابطه بهتر با مشتریان و بهبود چشم‌اندازهای کسب‌و‌کارتان کمک می‌ نماید.
 • نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتری را به وجود می‌آورد.
 • باعث ایجاد فرصت‌های شغلی گسترده و پویا می شود.
 • به محبوب شدن برندتان نزد مشتریان‌تان کمک می نماید.

در ادامه به بررسی چند دلیل اهمیت دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

نرخ رو به رشد بازارهای دیجیتال

از آنجایی که روزانه بر سرعت و تحول فناوری دیجیتال مارکتینگ افزوده می شود، فرصت‌های شغلی بسیار زیادی را هم به وجود آورده است. از چندین دهه گذشته تا به امروز، بازاریابی دیجیتال نیمی از وضعیت معیشت و روند فناوری را به خود اختصاص داده است.

ایجاد فرصت‌های شغلی متنوع

دیجیتال مارکتینگ فرصت‌های شغلی زیاد و متنوعی را فراهم کرده، به نحوی که می ‌توان حتی از خانه هم به صورت دورکاری (فریلنسر) در این حوزه فعالیت کرده و درآمد قابل توجهی کسب نمود. 

شروعی آسان برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار

در سال های اخیر همه ی ما شاهد یک نوع از کسب و کار بوده ایم که توسط شبکه‌های اجتماعی بسیار متداول مانند یوتیوب، اینستاگرام و حتی ایجاد وبلاگ راه اندازی شده اند. شما می توانید با استفاده از این بستر و سپس با تدوین یک استراتژی مناسب، بهترین کانال بازاریابی را برای دسترسی به مخاطبان هدف خود مشخص کرده و فعالیت‌تان را آغاز نمایید.

جذب آسان مخاطب در بسترهای اینترنتی

زمانی که کسب و کار خود را از طریق دیجیتال مارکتینگ پیگیری می کنید، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. بلکه باید با کمک دیجیتال مارکتینگ مخاطبان بسیاری را به برند خود جذب کنید که کار چندان سختی هم نیست.

پیشی گرفتن از رقیبان

شما باید کسب و کارتان را با بازاریابی دیجیتال تطبیق دهید زیرا به شما این امکان را می دهد که شرکت و چشم‌اندازتان را بشناسید. یک نکته مهم در مدیریت کسب و کار این است که حتی اگر شما محتوا و وب‌سایت عالی داشته باشید، باز هم ممکن است به دلیل مطلع نبودن از روند فعلی بازار، نتیجه مطلوبی نگیرید.

ایجاد ترافیک قابل ملاحظه برای وب‌سایت شما

شما می توانید با استفاده از بازاریابی دیجیتال مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید. شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین و یوتیوب می‌توانند برای وب‌سایت شما ترافیک قابل ملاحظه‌ای را ایجاد کرده و حتی محصولات و یا خدماتتان را تبلیغ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *