مراحل اصلی بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

مراحل اصلی بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) یکی از اصطلاحات رایج سال‌ های اخیر در بازاریابی و به خصوص در دیجیتال مارکتینگ است. و بسیاری از افراد این سبک از بازاریابی را در مقابل سبک سنتی بازاریابی برونگرا می دانند.
در نوشته های قبلی بازاریابی درونگرا و اهمیت آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما باید بدانید که این نوع بازاریابی، دارای 4 مرحله اصلی و اجرایی است که در ادامه در رابطه با مراحل اصلی بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) با شما به صحبت خواهیم پرداخت.

مراحل اصلی بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

مراحل اصلی بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه‌ای، شامل 4 مرحله اجرایی است که به ترتیب ذیل است:

مرحله اول: جذب کردن

مرحله دوم: تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان راغب در بازاریابی درونگرا

مرحله سوم: نهایی کردن و تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی

مرحله چهارم: جلب و افزایش سطح رضایت و خوشحالی مشتری

 

مرحله اول: جذب کردن

اولین قدم برای معرفی کسب‌و‌کار و محصول، جذب ترافیک به سایت و در ادامه افزایش ترافیک سایت‌تان است. شما باید در کنار افزایش ترافیک سایت به دنبال مشتریان بالقوه حوزه فعالیتی کسب و کار خود هم باشید که به احتمال زیاد در ادامه به مشتریان راغب یا مردد تبدیل و در نهایت به مشتریان وفادار فروشگاه اینترنتی که محصول و خدمات برند تجاری ما را به دوستان و آشنایان خود تبلیغ می‌کنند، تبدیل شوند.
باید بگوییم از جمله راه‌های جذب بازدیدکننده، تولید محتوای مربوط  برای گروه هدف و انتشار آن در زمان درست یعنی زمان هایی که بیشترین تعداد تقاضا و مراجعه برای آن وجود دارد، است.
ابزارهای زیادی جهت جذب مشتری و شناسایی و تشخیص مشتریان بالقوه وجود دارد. وبلاگ‌ نویسی و تولید محتوا بهترین روش در جذب بازدیدکنندگان جدید به وب سایت شما است.
سئو (SEO) یکی از روش بازاریابی اینترنتی است که کسب‌و‌کارهایی از آن استفاده می‌کنند که به الگوریتم‌ها و سایر فاکتورهای بهینه‌سازی سایت با استفاده از کلمه‌های کلید برای موتورهای جستجو آگاه هستند.
استفاده از شبکه‌های اجتماعی فضای بکری است که می‌توانید مخاطبین و مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید. به اشتراک‌گذاری محتوا و اطلاعات مناسب در جذب مشتریان بالقوه در شبکه‌های اجتماعی بسیار تاثیرگذار است که با مشتریان احتمالی خود ارتباط نزدیک‌تری را برقرار می‌کنید.

مرحله دوم: تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان راغب در بازاریابی درونگرا

عد از جذب بازدیدکنندگان به وب‌سایت، شما باید نهایت تلاش خود را کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این ارتباط می‌تواند با قرار دادن چت در کنار وب‌سایت یا طراحی لندینگ پیج‌های مختلف و متعدد و یا حتی با قرار دادن فرم‌هایی در صفحه اصلی سایت انجام شود.
شما با جمع‌آوری اطلاعات تماس بازدید‌کننده و با بازاریابی ایمیلی، آن‌ها را برای انجام اولین خرید خودشان از سایت ترغیب می‌کنید.
ابزارهایی که می‌توانید مخاطب بالقوه را به Lead و مشتریان راغب تبدیل کنید شامل: فرم‌های ورود اطلاعات کاربران، فراخوان‌ Call to action، صفحات فرود Landing page or lead page هستند.

مرحله سوم: نهایی کردن و تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی

باید بگوییم که تا مرحله سوم شما شما تعدادی سرنخ فروش یا lead پیدا کرده‌اید. اما برای تکمیل چرخه فروش در این مرحله شما باید مشتریان راغب را به مشتری واقعی تبدیل کنید که استفاده از ایمیل مارکتینگ را در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنیم.
ابزارهایی که در ایمیل مارکتینگ می‌تواند به شما کمک کند litmus است. هم چنین ابزار دیگر برای افزایش نرخ تبدیل وب‌سایت، workflow است.
سرویس ایمیل litmus یک پلتفرم حرفه‌ای برای ارسال و تحلیل کمپین‌های ایمیلی است. با المان های این ابزار می توانید ایمیل هایی طراحی کنید که مخاطب با باز کردن ایمیل احساس کند به یک صفحه از وب سایتی حرفه ای متعلق به شما وارد شده است.
Workflow های اتوماتیک ابزارهایی هستند که در افزایش بازدهی تیم‌های مارکتینگ بسیار موثر است. در workflow تمام اطلاعات، ارتباط lead با قسمت های مختلف سایت شما و فعالیت های آن ها ثبت می شود و این اطلاعات یکپارچه به شما در نحوه ارتباط برقرار کردن با آن افراد کمک ویژه‌ای می نماید.

مرحله چهارم: جلب و افزایش سطح رضایت و خوشحالی مشتری

در بازاریابی ربایشی، بازدیدکننده‌های جدید یا مشتریان مردد و همچنین مشتریان کنونی باید از محتوای متمایز و با کیفیتی نسبت به رقبای‌تان برخوردار باشند و برای این که بتوانید اطلاعات مفیدی را در اختیارشان قرار دهید باید از کانال‌های توزیع متناسب استفاده کنید.
شما در هر مرحله از بازاریابی درونگرا باید توانایی برقراری ارتباط و همچنین افزایش سطح رضایتمندی مشتریان را داشته باشید.
کسب‌و‌کارهایی که روش بازاریابی جاذبه‌ای را به‌کار می‌گیرند، به ارتباط، خشنودسازی و فروش بیشتر مشتریان فعلی‌شان ادامه می‌دهند تا جایی که این افزایش سطح رضایت باعث می‌شود تا این مشتریان به تبلیغ‌کنندگان خدمات و محصول برند تجاری‌ شما تبدیل شوند.
ابزارهای افزایش رضایت مشتری عبارتند از: بازخورهای مشتریان در هر مرحله از چرخه فروش در بازاریابی درونگرا، فراخوان‌ Call to action هوشمند، پیام‌های هوشمند و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. نکته مهم در این مرحله مسئله توجه به مشتری و خدمات پس از فروش است. این که بتوانید تجربه مثبتی از خرید از خود در ذهن مشتری ایجاد کنید، یک موفقیت بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *