معرفی ابزارهای بازاریابی محتوا

ابزارهای-بازاریابی-محتوا

ابزارهای بازاریابی محتوا در واقع همان انواع مختلف محتوا هستند که ما با خلاقیت و ایده های متفاوت می توانیم از آن ها در محیط رقابتی کسب و کارهای اینترنتی، از کسب‌و‌کار خود محافظت نماییم.
در این مقاله به معرفی ابزارهای بازاریابی محتوا (انواع مختلف محتوا) می پردازیم.

معرفی ابزارهای بازاریابی محتوا

برای آنکه بتوانید در بازار رقابتی موجود دوام بیاورید و خود را برای یک جنگ بزرگ بازاریابی آماده کنیم، باید ابزارهای بازاریابی محتوا را بشناسیم و از آن ها استفاده نماییم.

 • مقالات سفید
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • اینفوگرافی
 • اخبار و محتوای وبلاگ
 • مصاحبه‌ها و خبرهای ویژه
 • ویدئوها
 • عکس‌ها
 • پرسش‌های متداول
 • کوییزها
 • مقاله‌های فهرستی
 • فهرست‌ها
 • محتوای برندها
 • توضیحات محصول
 • نقد و بررسی و نظرات کاربران
 • نظرسنجی
 • پادکست
 • محتوای شبکه‌های اجتماعی
 • اینستاگرام
 • لینکدین
 • آپارات

 

مقالات سفید

مقالات سفید با شناسایی مسائل و مشکلات رایج در حوزه‌ی کسب‌وکار هدف، به دیدگاه کلی کسب‌و‌کار در حل آن مسائل اشاره می ‌کند. مقالات سفید نه تنها می‌ توانند برند را در موقعیت رهبری فکری صنعت قرار دهند، بلکه می‌توانند سبب جذب مشتری نیز شوند. ساخت یک مقاله‌ی سفید در فرمت PDF و دریافت مشخصات تماس افراد در ازای دادن اجازه‌ی دانلود می‌تواند پایگاه داده‌ی جدیدی از اطلاعات تماس را برای کسب وکار فراهم نماید.

کتاب‌های الکترونیکی

کتاب‌های الکترونیکی هم مانند ایده‌ی مقالات سفید است. توسعه‌ی ایده‌ی مقالات سفید به یک کتاب که به مشتریان کمک کند، می‌تواند خیلی مؤثر باشد. همچنین کسب‌و‌کارها برای خلق کتاب نیاز به صرف هزینه بابت چاپ و کاغذ ندارند. ایجاد و انتشار یک کتاب الکترونیکی راه مناسبی برای توزیع محتوا است.

اینفوگرافی

از دید عموم محتواهای بصری بسیار مورد پسندتر هستند. و بسیاری از بازاریاب‌ها معتقدند که اینفوگرافی‌ها ۳ برابر هر محتوای بصری دیگری محبوبیت دارند و به اشتراک گذاشته می‌ شوند.
بازنشر اینفوگرافی‌ها در شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش ترافیک ورودی وب سایت کسب‌و­کار و رسیدن پیام به دست مخاطبان بیشتری خواهد شد.

اخبار و محتوای وبلاگ

از بین تمامی ابزارهای بازاریابی محتوا، این نوع محتوا ساده‌ترین آن‌ها است. وبلاگ، یک صفحه‌ی اینترنتی است که به عنوان یک مجله‌ی در دسترس عموم برای یک فرد یا سازمان عمل می‌کند. عموما به صورت روزانه به‌روزرسانی می‌شود.
وبلاگ‌ها به خوانندگان‌شان این اجازه را می‌دهند تا نظرات خود را ارسال کنند و یا با ناشر وبلاگ که بلاگر نامیده می‌شود، پرسش‌هایی را مطرح کنند.
ساخت این نوع محتوا برای هر کسب‌و‌کاری آسان و سریع است. این نوع از محتوا ترجیحا باید هر روز منتشر شود، زیرا مشتریان نمی‌خواهند وارد یک سایت شوند و ببینند آخرین نوشته مربوط به چندین ماه پیش است. همچنین موتورهای جستجو سایت‌هایی را که با محتوای غنی مرتب به روز می‌شوند، دوست دارند و برای آن ها در صفحه‌ی نتایج خود ارزش بیشتری قائل هستند.

مصاحبه‌ها و خبرهای ویژه

راهنماها و مصاحبه‌ها برخلاف اخبار، طول بیشتری دارند و لازم نیست هر روز منتشر شوند و حاصل تجربه‌ی تیم پشتیبانی از برخورد با مشکلات مشتریان باشد. همچنین مصاحبه با افراد کلیدی شرکت یا صنعت می ‌تواند برای مشتریان جذاب باشد.

ویدئوها

ویدئوها برای موفقیت در بازاریابی دیجیتالی بسیار مهم هستند و برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو و بهبود رتبه‌ی سایت نیز مفید هستند، زیرا کاربران برای مدت طولانی ‌تری وقت خود را در سایت می‌گذرانند و این موضوع برای موتورهای جستجو بسیار ارزشمند است.
بعضی از برندها شوخی و بذله‌گویی برای تولید محتوای ویدئویی را مورد استفاده قرار می دهند و برخی دیگر از پوشش رویدادهای فوق العاده مهم بهره می‌گیرند. برخی از برندها هم به ساخت ویدئوهای پرسش و پاسخ درباره‌ی خواسته‌های مشتریان و معضلات صنعت می‌پردازند.

عکس‌ها

یک تصویر می‌تواند در چند ثانیه اطلاعات بسیاری را به مخاطب خود انتقال دهد، این در صورتی است که نوشته ها و مقالات نیاز به کلمات زیادی برای توصیف منظور برندها دارند.
عکس‌ها از خستگی کاربر حین مطالعه‌ی مطلب جلوگیری می‌کنند. همچنین باعث می‌شوند خوانندگان مطلب را بهتر به یاد بیاورند. علاوه براین، بر اساس برآوردها بازدید کلی مقاله‌هایی که تصویر در آن‌ها به کار رفته است،۹۴% بیشتر است.

پرسش‌های متداول

هدف از ساخت صفحه‌های پرسش‌های متدوال، پاسخگویی در لحظه به مشتریان فعلی و احتمالی است. یک صفحه­‌ی پرسش‌های متداول بی‌فایده بر تصویر خوانندگان از برند شما تأثیر مخربی دارد و تیم‌های توسعه‌ی محتوا باید با کمک بخش خدمات مشتریان به دنبال پاسخ پرسش‌های فعلی و مورد نیاز مشتریان باشند.
همچنین این صفحه باید در دسترس کاربران باشد؛ یعنی نباید مشتری به دنبال لینک این صفحه بگردد، بلکه باید بتواند در زمان نیاز لینک پرسش‌های متداول مربوط به آن موضوع را مشاهده نماید.

کوییزها

برخی معتقدند که سلاح مخفی بازاریاب‌های محتوا، کوییزها هستند. اهمیت کوییزها به خاطر دقت پاسخ ‌ها نیست، بلکه از این جهت اهمیت دارند که کاربران را مدت زیادی درگیر خود می ‌کنند و از طرفی دیگر، به طور میانگین دفعات به اشتراک گذاری آن‌ها زیاد است.

مقاله‌های فهرستی

مقاله‌های فهرستی، مقاله‌هایی هستند که در قالب یک فهرست با حاشیه ‌نویسی و تفسیر مشروح ایجاد شده‌اند. مقاله‌های فهرستی پتانسیل خوبی برای افزایش ترافیک وب‌سایت دارند. فهرست‌ها به این دلیل که اطلاعات را به صورت سازمان یافته ارائه می‌کنند، توسط مغز انسان بهتر درک می‌شوند و می‌توانند در بازاریابی محتوا مؤثر باشند.

فهرست‌ها

فهرست‌ها شامل مطالب سرگرم‌کننده مانند فهرست منفورترین شخصیت ‌های بازی‌های ویدئویی یا فهرست‌های مرتبط با محصول هستند و در حال تبدیل شدن به ترند در بازاریابی محتوا می‌باشند.
بعضی از مشتریان از نیازهای دقیق خود آگاه نیستند، فهرست‌هایی مانند، کار واردات محصولات پرفروش به تفکیک ماه و سال می‌توانند نقطه‌ی شروع خوبی برای مشتریان اینترنتی باشند.

محتوای برندها

منظور از محتوای برندها استفاده از محتوای تبلیغاتی برندهای دیگر در یک کسب‌و‌کار دیگر است. کسب‌و‌کارها از طریق برندینگ با چالش‌های رقابتی شدن بازار مقابله می‌ کنند و محتوایی نیز که توسط برندها تولید شده باشد می ‌تواند تجربه‌ی کاربران از برخورد با کسب و کار را بهبود بخشد.

توضیحات محصول

محتوایی که در تصمیم‌گیری نهایی بازدید­کنندگان وب‌سایت تأثیر­گذار است و در عین حال کیفیت آن نیز بر رتبه‌ی سایت در نتایج موتورهای جستجوگر تأثیر می گذارد، توضیحات محصول است.
توضیحات محصول باید بازدید­کننده را درگیر خود نماید، آن‌ها را ترغیب نماید و در نهایت محصول را به فروش برساند.

نقد و بررسی و نظرات کاربران

نقد و بررسی کاربران، نمرات و دیدگاه آن‌ها به دانشی گفته می‌شود که از تجربه‌ی مشتریان به دست می آید. وب‌سایت‌ها از تکنیک‌های جذب دانش برای کسب دیدگاه مشتریان استفاده می‌کنند و سپس این دانش برای سایر کاربران بازنشر می ‌شود.
نکته مهم در این زمینه این است که دو طرفه شدن ارتباطات در فضای مجازی می‌تواند رابطه‌ی نزدیک‌تری بین کسب‌و‌کار و مخاطبان برقرار کند.

نظرسنجی

ابزاری که امکان مشارکت سریع و آسان کاربران وب‌سایت را فراهم می‌ کند، نظرسنجی است. کاربران تمایل دارند وجود خود را ابراز کنند و نظرسنجی ابزار خوبی برای درگیرکردن مشتریان است. نظرسنجی علاوه بر سرگرم کردن کاربران می ‌تواند به کسب‌وکارها بازخورد ارائه کند.

پادکست

پادکست یک فایل صوتی یا تصویری است که می ‌تواند از وب‌سایت روی هر دستگاه دیجیتالی دانلود شود که شامل: خلاصه‌ى اخبار صنعت، مصاحبه با افراد کلیدی و بحث و گفتگو است.
پادکست‌­ ها مانند برنامه‌های رادیویی هستند که مشترکان پادکست در بازه‌های زمانی مشخص آن را دریافت می‌ نمایند.

محتوای شبکه‌های اجتماعی

همان طور که می دانید، بازاریابی محتوا با شبکه‌های اجتماعی ارتباط تنگاتنگی دارد. طبق آمار به دست آمده پرطرفدارترین شبکه‌ی اجتماعی در امریکا فیسبوک است که انتشار انواع گوناگونی از محتوا در آن امکان‌پذیر است و تنوع و محتوایی نزدیک به محتوای وب‌سایت دارد.

اینستاگرام

پس از تلگرام دومین شبکه‌ی اجتماعی محبوب در ایران، اینستاگرام است. دلیل عمده‌ی محبوبیت اینستاگرام، طراحی آن برای گوشی‌ها و افزایش سرعت اینترنت موبایل در سال های اخیر است.
در اینستاگرام کاربران تصاویر و ویدئوهای کوتاه ۱۵ ثانیه‌ای وحتی بیشتر را منتشر می‌کنند. نظر خود را روی تصاویر و ویدئوها ثبت می ‌کنند، آنها را لایک می‌کنند و می‌توانند به صورت خصوصی چت داشته باشند. ارتباطات در این رسانه‌ی اجتماعی دو طرفه است.

لینکدین

لینکدین یک شبکه‌ی اجتماعی که مانند ترکیب فیسبوک و توییتر عمل می‌کند و مناسب افرادی است که به دنبال جذب نیروی انسانی و یا فعال در بازاریابی و فروش هستند.

آپارات

سایت آپارات در ایران مشابه وب‌سایت یوتیوب است که توانسته مخاطبان زیادی را جذب کند و ششمین سایت پرطرفدار در میان کاربران ایرانی شود.
در این شبکه افراد و کسب و کارها می ‌توانند با راه‌اندازی کانال اینترنتی خود، ویدئوهایشان را در آن بارگذاری نمایند. همچنین کاربران می‌توانند صفحات این کانال ­ها را دنبال نمایند و در کنار ویدئوهای آن ها پیام‌های خود را ثبت کنند یا ویدئوها را پسند نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *