معرفی مدل 5M در تبلیغات

مدل 5M

در مقالات قبلی در رابطه با اینکه چگونه از تبلیغات برای پیشرفت در کسب و کار خود استفاده نماییم به طور مفصل صحبت کردیم. در این مقاله می خواهیم یکی از مدل های معروف تحت عنوان مدل 5M در تبلیغات صحبت کنیم.
با توجه به شرایط اخیر و نیاز بیش از پیش به کسب و کار آنلاین، صاحبان کسب و کار به فکر راه اندازی وب سایت برای کسب و کارهای خود (کوچک و بزرگ) افتاده اند.
اما مدیران حرفه‌ای می دانند که اگر بخواهند در کسب و کار خود موفق شوند تنها راه برای سود بیشتر استفاده از تبلیغات است.
از این رو قرار است در این مقاله در مورد مراحل مختلفی که هر مدیر کسب و کار و وب سایت به آن فکر می کند صحبت کنیم.

معرفی مدل 5M در تبلیغات

 همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم مدل 5M در تبلیغات در مورد مراحل مختلفی که هر مدیر کسب و کار و وب سایت به آن فکر می کند صحبت می کند.
علت نامگذاری این مدل به این دلیل است که تمامی این مراحل را اگر بخواهیم با واژه های انگلیسی مورد بررسی قرار دهیم همه ی آن ها با کلمه ی لاتین M آغاز می شوند که در ادامه به جزئیات به آن خواهیم پرداخت:

مدل 5M در تبلیغات شامل واژه های زیر می باشد که اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که تمامی این مراحل با حرف لاتین M آغاز می شوند:

  1. هدف (Mission)
  2. هزینه (Money)
  3. پیام  (Message)
  4. رسانه ها (Media)
  5. ارزیابی و مقایسه (Measurement)

 

هدف (Mission)

لازمه ی انجام هر کاری این است که شما هدف خود را از انجام آن مشخص کنید که قرار هست چه اهدافی را در کسب و کارتان دنبال کنید. در تبلیغات نیز به همین ترتیب است شما باید اهداف خود را از تبلیغات مشخص کنید و نیت و هدف خود از تبلیغات را به خوبی شفاف سازی کنید.
اهداف در مدل 5M در تبلیغات دارای دسته بندی هستند که شامل: تمرکز بر مشتری، تمرکز بر بازار و تمرکز بر نتیجه تبلیغات است.

هزینه (Money)

هزینه در این نوع مدل تبلیغات به معنی مقدار پول و سرمایه ی مورد نیاز برای تبلیغات است که بنا بر نوع کسب و کاری که شما راه اندازی کرده اید و هدف و استراتژی های مختلفی که برای تبلیغاتتان در نظر گرفته اید می تواند متفاوت باشد.
روش های متفاوتی در بودجه بندی تبلیغات وجود دارد که شامل: بودجه بندی برحسب توانایی مالی مدیران کسب و کار، بودجه بندی براساس درصدی از فروش، روش رقابتی و منطقی است.

پیام  (Message)

پیام یا همان شعار تبلیغاتی کسب و کار شما چیست؟ تعریف جامع و کامل این است که پیام یا شعار با هر فرمتی در قالب های متنوع جمله یا عبارت ، تصاویر ، ویدیو و … که بر روی رفتار مخاطبان و کاربران تاثیرگذار باشد و در نهایت آن ها را به مشتریان خدمات و کسب و کار تبدیل کند.
یک نکته مهم ک باید مورد توجه شما باشد این است که قبل از اینکه پیامی را برای خود بنویسید و منتشر کنید مخاطبان و بازار هدف خود را بشناسید که در چه قشری هستند.
یک پیام خوب مدل 5M در تبلیغات دارای ویژگی هایی است که شامل موارد ذیا لست:

  • با مخاطب هدف ارتباط برقرار کند.
  • صریح و شفاف باشد به طوری که مفهوم را به خوبی منتقل کند.
  • تازه، به روز و کوتاه باشد.
  • پرمحتوا باشد و بتواند مشکلات را حل کند.
  • ارسال کننده نیز باید دارای تجربه، تخصص و مورد اعتماد و اطمینان باشد.

رسانه ها (Media)

این مرحله بعد مراحل هدف گذاری، تعیین بودجه و انتخاب شعار کسب و کار انجام می شود. به این معنی که زمانی که شما در طی این مراحل بازار هدف خود را شناختید و دسته بندی کردید و نیت خود را نیز از تبلیغات شفاف نمودید حالا می توانید رسانه ی مورد نظر را هم آن طور که باید انتخاب کنید.
برای مثال رسانه هایی همچون تلویزیون و رادیو بسیار گران قیمت هستند اما در مقابل آن رسانه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی رایگان نیز وجود دارد و این شما هستید که در انتخاب یک رسانه مناسب موفقیت کسب و کارتان را رقم می زنید.
دو نوع متفاوت از رسانه ها وجود دارد:
تبلیغات در تلویزیون، رادیو، بیلبوردها، روزنامه ها، پوسترها و … رسانه های یک طرفه هستند که تنها پیام شما را منتقل می کنند.
مصاحبه ها، شبکه های اجتماعی، مراسم ها، کامنت گذاری ها در اینترنت و … رسانه های دو طرفه هستند که علاوه بر منتقل کردن پیام شما امکان تعامل دو طرفه را نیز برای شما و مخاطبان شما فراهم می کند.

ارزیابی و مقایسه (Measurement)

این مرحله، مرحله پایانی است که زمانیکه شما تمامی مراحل را طی کردید و تبلیغات خود را انجام دادید مهم ترین مرحله و آخرین مرحله این است که به خوبی تحلیل و بررسی کنید.
در این مرحله اشکالات و اشتباهات خود در تبلیغات را مشخص کنید و سعی کنید استراتژی های بهتر و جدیدتری را برای جبران استفاده نمایید. زیرا ارزیابی و مقایسه سبب می شود تا دید بهتری نسبت به کسب و کارتان، بازار هدف و در نهایت رقبا داشته باشید.
از این رو این نکته را هم به خاطر داشته باشید که انجام تبلیغات بدون ارزیابی کاملا بی فایده و اتلاف وقت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *