امروزه امنیت ابعاد گسترده ای گرفته است. در گذشته این موضوع فقط در مدیران بانکی رده بالا مطرح بود اما امروزه به علت افزایش نفوذ اینترنت در جهان این مساله جنبه عمومی تری به خود گرفت. با توجه به اینکه کسب و کارهای اینترنتی به خصوص فروشگاه های اینترنتی بیش از سایر مشاغل با مبادله وجه سروکار دارند، بیشتر از سایر سایت ها در خطر هستند.
از این رو امنیت در فروشگاه های اینترنتی به خصوص در طراحی آن ها از اهمیت بالایی برخوردارند. در این نوشته مطالب ارزشمندی در رابطه با امنیت فروشگاه های اینترنتی و همچنین نکاتی که هنگام خرید اینترنتی باید به آن دقت شود ارائه می شود.

امنیت در فروشگاه های اینترنتی

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم فروشگاه های اینترنتی به خاطر ماهیت کارشان بیش از سایر وب سایت ها با خطر امنیت مواجه هستند. در این قسمت به معرفی برخی از این خطرها که ممکن است فروشگاه شما را تهدید کند، می پردازیم.

 1. پولشویی
 2. خرید بدون پرداخت وجه
 3. خرید بیش از وجه پرداختی
 4. سرقت و جابجایی وجه نقد از فروشگاه اینترنتی
 5. سوء استفاده از بانک اطلاعات شخصی مشتریان
 6. آسیب به سابقه‌ ی پرداخت‌ ها و سفارش‌ های مشتریان
 7. استفاده از وجه نقد یا کارت دیگران برای خرید
 8. تغییر در وضعیت یا موجودی کالاهای انبار
 9. خرابکاری در سیستم پرداخت الکترونیک فروشگاه

مواردی که در قسمت بالا به آن ها اشاره کردیم خطراتی است که هر فروشگاه اینترنتی با هر عملکردی با آن ها مواجه است. مدیران کسب و کارهای اینترنتی برای پیشگیری از اینگونه خطرات و تهدیدهای اینترنتی می بایست توسط افرادی که دارای آگاهی و دانش فنی کافی در این زمینه هستند، طراحی سایت خود را انجام دهند. و تمام راه های خطر را با استفاده از رعایت مسائل امنیتی در طراحی فروشگاه خود ببندند.

نقش امنیت در افزایش فروش فروشگاه های اینترنتی

همان طور که می دانید موفقیت در هر زمینه ای متشکل از مجموعه ای از عوامل است. این موضوع در موفقیت فروش فروشگاه های اینترنتی هم دخیل است. این عوامل در جلب اعتماد، رضایت و نظر مشتریان بسیار اثرگذار است. امنیت اینترنتی یکی از این موارد است که حس بهتری را به مشتری شما القا می کند و او را به خرید از فروشگاه شما ترغیب می کند.
خطرات اینترنتی روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است، صاحبان فروشگاه های اینترنتی باید با پشتیبانی و بروزرسانی مداوم سایت خود اصول امنیتی را رعایت و در وب سایت خود پیاده نمایند.
همچنین اطلاعات شخصی کاربران اینترنتی مانند شماره‌ های تماس، اطلاعات مالی، اطلاعات خریدها و اطلاعات نشانی از جمله اطلاعاتی هستند که صاحبان وب سایت ها باید در حفظ و نگهداری آن ها تمام تلاش خود را کنند. زیرا عدم نگهداری صحیح از این اطلاعات مهم می ‌تواند سبب ایجاد خسارت ‌های جبران ناپذیر نه تنها به مشتریان، بلکه به اعتبار و جایگاه فروشگاه اینترنتی شما شوند.
مجموعه مواردی که در این قسمت به آن ها اشاره کردیم از اصول اولیه هستند که صاحبان کسب و کار آنلاین با رعایت آن ها می توانند فروش خود را بیش از پیش افزایش دهند.

نکات کلیدی در هنگام خرید اینترنتی

اگرچه صاحبان سایت های اینترنتی باید موارد امنیتی که در این مقاله برای شما توضیح دادیم را در طراحی سایت خود مدنظر قرار دهند. اما کاربران اینترنتی هم باید در هنگام خرید به نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم توجه نمایند.

 1. نماد اعتماد الکترونیک کسب و کارهای اینترنتی
 2. گارانتی تعویض محصول
 3. پرداخت درب منزل
 4. پیشوند URL سایت پرداخت هزینه
 5. خرید از سایت های معروف و شناخته شده
 6. خاموش نمودن کامپیوتر پس از خرید
 7. مراقبت از رمز دوم و شماره کارت بانکی
 8. فعال سازی رمز یکبار مصرف برای برقراری بیشتر امنیت
 9. از شناسه های خرید خود اسکرین شات بگیرید

از مواردی که در بالا ذکر کردیم اولین و مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنیم و از سایت مرجع مشاهده نماییم، نماد اعتماد الکترونیک کسب و کارهای اینترنتی است که به این صورت می توانید به سایت فروشنده اعتماد کنید و خرید خود را با خیال آسوده انجام دهید. چرا که این نماد از طریق سازمانی به نام توسعه تجارت الکترونیکی به سایت های اینترنتی به عنوان تاییدیه ای داده می شود که این نماد چیزی بیشتر به عنوان صلاحیت وب سایت داده می شود و هر سال باید توسط فروشگاه تمدید گردد.

اخیرا در کشور ما به علت حمله های سایبری که توسط افراد سودجو در درگاه های بانکی اتفاق افتاده است، از سوی مسئولین تدابیری اتخاذ شده است که از جمله آن ها فعال سازی رمز یک بار مصرف یا اصطلاحا رمز پویا می باشد. فعال سازی رمز یک بار مصرف باید از سوی مشتریان در تمام بانک ها فعال شود.
بنابراین توصیه ای که از سوی سایت مدیران آی تی به شما داریم این است که فورا اقدام به فعال سازی رمز یک بار مصرف بانکی نمایید. به این صورت هر زمان که برای خرید آنلاین اقدام می کنید می توانید با خیالی آسوده به خرید اینترنتی خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *