آشنایی با سیستم مدیریت محتوای وردپرس(WordPress)

آموزش وردپرس معرفی پیشخوان وردپرس

بعد از نصب و راه اندازی وردپرس بر روی سرور یا لوکال هاست با نام کاربری و رمز عبور به پنل پیشخوان وارد می شوید. در ابتدا ورود به وردپرس پنل پیشخوان را مشاهده می کنید. در پنل پیشخوان نمای کلی از آنچه در وب سایت دارید را می توانید ببینید. 

وضعیت سلامت وب سایت را در کادر وضعیت سلامت می توانید مشاهده کنید. 

تعداد محتوایی که در وب سایت منتشر شده است را می توانید در کادر در یک نگاه مشاهده کنید.

آخرین فعالیتهای داخل وب سایت را در بخش فعالیت می توانید مشاهده کنید. 

در بخش پیش نویس سریع می توانید متنی را که در قالب یک پست می خواهید منتشر شود را بنویسید.

آخرین اخبار و رویدادهای وردپرس را هم در بخش اخبار و رویدادها می توانید ببینید. 

کادرهای این بخش را می توانید غیرفعال کنید. اگر افزونه ای را نصب کنید ممکن است کادری در این بخش اضافه شود. 

از بالای صفحه گزینه تنظیمات صفحه را کلیک نمایید و هر کدام از کادرهایی که نمی خواهید را می توانید از این بخش غیرفعال کنید. 

 

منوی پیشخوان وردپرس:

منوی پیشخوان وردپرس، امکانات وردپرس را برای شما به نمایش می گذارد. هر کدام از گزینه های منو، شامل زیر منوهایی هستند که هر کدام کاری را انجام میدهد. این منوها با توجه به افزونه و پلاگین هایی که نصب می کنید و همچنین سطح دسترسی نقشها در وردپرس کم یا زیاد می شود یا گزینه ها ترتیب یا چینش این تصویر را نداشته باشد.

نقشها(Roles) در وردپرس: 

هر کاربری که در سایت شما عضو می شود می تواند یک نقش در سایت شما داشته باشد. نقشها در وردپرس مشخص میکند هر کاربر چه کارهایی را در سایت شما می تواند انجام دهد. 

منو پیشخوان:

دو زیر منو است که خانه و به روز رسانی ها را شامل می شود. گزینه خانه شما را به صفحه پیشخوان وردپرس برمیگرداند و به روزرسانی ها، به شما نشان میدهد که چه تعداد افزونه یا قالب در سایت شما نیاز به بروزرسانی دارد.

منو نوشته ها:

شامل زیر منوهای 

  • همه نوشته ها: در این منو شما می توانید لیست نوشته هایی که در سایت شما نوشته (Post) شده است را ببینید. 
  • افزودن نوشته: برای ایجاد یک نوشته (Post) کافی است به این صفحه وارد شوید.
  • دسته ها: برای دسته بندی نوشته های داخل سایت کافی است دسته بندی های جدید در سایت خود ایجاد و آنها را مدیریت کنید.
  • برچسب ها: برای برچسب گذاری نوشته ها می توانید از این بخش اقدام نمایید. 

رسانه:

در این منو شما به فایلها و مدیاهایی که در سایت خود بارگذاری می کنید دسترسی خواهید داشت و می توانید آنها را مدیریت نمایید. 

منو برگه ها: 

این منو دو زیر منو دارد همه برگه ها و افزودن برگه. برای ایجاد کردن صفحات داخل سایت از بخش برگه ها استفاده میکنیم. در صورتی که میخواهید برگه های استاتیک ایجاد کنید مثل صفحه درباره ما، تماس با ما، رزومه و … از این منو استفاده میکنیم. 

منو دیدگاه ها:

در این بخش شما می توانید تمام نظراتی که بازدیدکنندگان شما بر روی سایت درج کرده اند را ببینید. این نظرات معمولا در نوشته ثبت و نمایش داده می شود. یعنی شما بعد از منتشر کردن یک پست جدید می توانید از کاربران بخواهید نظرات خود را در خصوص مطلب منتشر شده درج نمایید. 

منو نمایش:

این منو معمولا شامل گزینه های زیر است که با توجه به قالبی که نصب دارید ممکن است کم یا زیادتر باشد.

  • پوسته: در این زیرمنو شما می توانید قالبهایی که روی سایت خود دارید را ببینید.
  • سفارشی سازی: در این زیرمنو شما می توانید با استفاده از استایل دهی های CSS بخش های مختلف سایت را سفارشی کنید . مثلا رنگ دکمه ها را می توانید با کدنویسی در این بخش تغییر دهید.
  • فهرست ها: در این زیرمنو شما می توانید منوهای سایت خود را تعریف کنید
  • ابزارکها: در بخش ابزارکها شما می توانید امکانات مختلفی را به سایت خود اضافه کنید. مثلا نمایش تعداد بازدیدها از سایت را می توانید در این بخش وارد نمایید.
  • ویرایشگر پرونده پوسته: در این بخش شما می توانید کدهای قالب خود را ببینید و آنها را ویرایش نمایید. 

منو افزونه ها:

می توان گفت این منو مهمترین و پرکاربردترین منو پیشخوان در سایتهای وردپرسی می باشد. شما از طریق این منو می توانید وب سایت خود را توسعه دهید و امکانات مختلفی را به آن اضافه کنید. اصلی ترین بخشی که باعث محبوبیت وردپرس شد، توسعه امکانات سایت با استفاده از افزونه ها می باشد.

توجه داشته باشید، تعریف کردن از بخش افزونه ها به معنی این نیست که هر افزونه ای که می بینید به سایت خود اضافه کنید. اضافه کردن انبوه افزونه ها باعث کند شدن و بعضی اوقات بروز خطا در سایت می شود. باید به تعداد مورد نیاز و کارهایی که نیاز به انجام دادن آن دارید اضافه کنید.

در منوی افزونه ها شما سه گزینه دارید، همه افزونه که مدیریت افزونه های نصب شده سایت شما می باشد. افزودن افزونه جدید و ویرایشگر پرونده افزونه که به شما کمک میکند کدهای افزونه ها را ویرایش کنید.

توجه: بخش های ویرایش پرونده قالب و ویرایشگر افزونه فقط در سطح مدیر سایت قابل مشاهده است. این دو بخش از نظر امنیتی نباید در دسترس سایر نقش ها قرار بگیرد.

منو کاربران:

در این منو شما می توانید کاربران سایت خود را ببینید و آنها را مدیریت کنید. می توانید به صورت دستی کاربری را به سایت اضافه کنید. گزینه آخر شناسنامه می باشد که می توانید اطلاعات کاربر جاری را ویرایش کنید.

منو ابزارها:

در این منو، وردپرس به شما و کاربران سایت ابزارهایی را برای کارهای مختلف ارائه می دهد.با استفاده از ابزارهای این بخش می توانید اطلاعات درون سایت خود را خروجی بگیرید یا اطلاعات جدیدی را به درون سایت خود وارد نمایید و … . گزینه های این منو در بخش های بعد مفصل توضیح داده می شود.

منو تنظیمات:

در منو تنظیمات شما می توانید تنظیمات پایه در وب سایت خود را اعمال کنید. این تنظیمات می تواند شامل عنوان وب سایت، تنظیم نحوه نمایش تاریخ و ساعت، نحوه نمایش لینکها و … اعمال شود. گزینه های این بخش در فصل تنظیمات وردپرس به صورت مفصل توضیح داده می شود. 

 

خب! در این آموزش توضیحات اجمالی به منوهای پیشخوان وردپرس داشتیم که فقط برای آشنا شدن شما با منوهای پیشخوان وردپرس بود. در ادامه آموزشها هر کدام از منوهای پیش فرض به صورت کامل توضیح داده خواهد شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *